ilustracje w Starożytnym Egipcie

Ilustracje w 
Starożytnym Egipcie. 


Może temat już organy, bo ile to można o tym samym. To było w szkole tysiące razy. Egipt, mumie, piramidy... Ale halo! 

Dlaczego szukając wzmianek w necie o początkach ilustracji nie znajdziemy nic na ten temat, a pierwsze ilustracje są utożsamiane z początkiem druku? Co na to encyklopedia i Wikipedia?
No oczywiście milczy... Czy słusznie milczy?

W starożytnym Egipcie zdobiono wiele rzeczy a niektóre malowidła zachowały się do dnia dzisiejszego. Co ciekawe wszystkie postacie przedstawiano bokiem.

Fragment "Księgi umarłych" przedstawiający scenę
 "egipskiego" sądu ostatecznego, 
W starożytnym Egipcie postacie męskie 
malowano kolorem żółtym lub brązowym, 
a kobiece - białym.

Ilustracja kojarzy się z drukiem i uzupełnianiem tekstu. W starożytnym Egipcie stosowano ilustracje przedstawiające rozmaite bóstwa i sceny z życia religijnego, zwyczajów i codzienności. Pomimo tego, że prawdziwa ilustracja książkowa oraz ilustracje dla dzieci
pojawiły się długo po tym warto przyjrzeć się bliżej tym malowidłom na ścianach i papirusach, wszak sięgamy do kolebki cywilizacji, rysunku, malarstwa i ilustracji.


 "Ważenie dusz" brzmi złowrogo prawda? 
Egipcjanie nie wierzyli w istnienie duszy i na szali lądowało serce. 


Po tym okresie ilustracji zrobiło się jakby mniej. Dlaczego? Z pewnością można stwierdzić, że ilustracje, które uzupełniały pismo obrazkowe (bo takim były HIEROGLIFY) przestało mieć znaczenie. Wszak pismo samo w sobie przekazuje niezbędne informacje i nie wymaga uzupełnienia w postaci ilustracji.


Nie ukrywam, trzeba było sporo kunsztu i trudu aby coś napisać (właściwie to wyryć) dlatego HIEROGLIFY uważam za pierwsze mini ilustracje. Jednak prawdziwymi ilustracjami pozostają rysunki uzupełniające hieroglify, zwłaszcza te, które zachowały się w księdze umarłych.

No dobra ale co z tą Wikipedią?

Co mówi historia o ilustracji? Niewiele. A co mamy w internecie?

Ilustracja – obraz, fotografia, rysunek, rycina lub inny element graficzny dodany do napisanego lub wydrukowanego tekstu (książka, artykuł prasowy, hasło encyklopedyczne), mający za zadanie go uzupełniać, objaśniać albo zdobić. Wykonywane są za pomocą technik reprodukcyjnych, występujących w danej epoce.

Zatem wszystko się zgadza i mamy pierwsze ilustracje, płaskorzeźby, które zdobią hieroglify i ozdabiają pergaminy. Szkoda, że w większości przedstawiają egipskich bogów.Spotkać możemy jednak i prawdziwe ilustracyjne perełki.
Szukając historii ilustracji wszystkie źródła podają pierwsze średniowieczne księgi zdobione przy pomocy iluminacji. Dumnie to brzmi prawda? Ja jednak poszukam jeszcze wcześniej. Starożytny Egipt to nie jedyny okres poprzedzający średniowiecze, w którym korzystano z ozdabiania tekstu ilustracjami.

W kolejnej części pójdziemy dalej z historią ilustracji i poszukamy jej w innych zakątkach Europy i świata. Ale wcześniej testy sprzętów do rysowania
Komentarze